INFORMACJE

Rusza kolejna edycja Chrzanowskiego Budżetu Obywatelskiego

30 kwietnia 2024
Rusza kolejna edycja Chrzanowskiego Budżetu Obywatelskiego (ChBO). To okazja, by zrobić coś dla swojej okolicy. Od 1 do 31 maja można zgłaszać projekty. Nabór odbywa się wyłącznie online poprzez dedykowaną platformę.

To właśnie przez budżet obywatelski dajemy naszym mieszkańcom możliwość kreowania rzeczywistości i wskazywania, co chcą, aby powstawał wokół ich najbliższego otoczenia. W ChBO mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Chrzanów. Każdy może zgłosić swój pomysł: dorośli, młodzież i dzieci. Wystarczy pomysł na co wydać publiczne pieniądze. Katalog zadań ChBO jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę. Tworząc projekt warto skorzystać z pomocy urzędników i sprawdzić, jak dany pomysł wpisuje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, kto jest właścicielem terenu, jaki jest koszt projektu i czy spełnia kryterium ogólnodostępności, tzn. czy umożliwia mieszkańcom swobodne, nieodpłatne korzystanie z efektów jego realizacji.
Liczy się przede wszystkim pomysł i chęć do działania, z resztą formalności pomogą konsultanci wydziałów merytorycznych w Urzędzie Miejskim.

W ramach ChBO mogą być realizowane nie tylko projekty infrastrukturalne, ale także tzw. projekty miękkie, które służą aktywności sportowej, integracji społecznej, spacerom, poznaniu kultury, historii czy walorów przyrodniczych miasta. Zachęcamy wszystkich do składania projektów w Chrzanowskim Budżecie Obywatelskim 2025.

Wszystkie informacje można znaleźć na stronie https://chrzanow.budzet-obywatelski.org/