Nyékládháza Węgry

Oficjalna współpraca z węgierską gminą Nyékládháza datowana jest na rok 1998. Formy współpracy zostały omówione na spotkaniu, które odbyło się w Nyékládháza w czerwcu 1998 roku. Współpraca ma charakter spotkań sportowych i rekreacyjnych. Organizowane są rozgrywki pomiędzy młodzieżowymi klubami sportowymi oraz kolonie letnie dla dzieci i młodzieży z chrzanowskich szkół.

Miasto Nyékládháza leży w północno - wschodniej części Węgier, 170 km od Budapesztu, w komitacie Borsod-Abaúj-Zemplén, 15 km od największego miasta regionu Miszkolca. W rejonie tym spotykają się Wielka Równina Węgierska i Góry Bükk tworząc szczególną atmosferę miasta.

Miasto Nyékládháza powstało w 1932 roku z połączenia dwóch wsi: Mezõnyék i Ládháza. Historycznie rzecz biorąc pierwsze udokumentowane wzmianki o mieście pojawiają się w dokumentach w 1270r i 1293r. Nazwa Mezõnyék była używana już od XIV wieku. Nazwa Ládháza pochodzi od osoby lub klanu "Lád" i jest w dokumencie z 1416r.

Tereny, na których obecnie leży Nyékládháza były już zamieszkane w czasach prehistorycznych, o czym świadczą ślady osadnictwa z epoki brązu i żelaza. Znaleziono ślady Scytów, Celtów, Sarmatów. Obie wsie były niszczone kilka razy w historii - zostały spalone przez Tatarów i później przez Turków. Tym, co pomagało zawsze w odbudowie po czasach wojen, były winogrono i produkcja wina. Ládháza zaczęła rozwijać się szybko w 1741r., kiedy osiedliły się w niej prezbiteriańskie rodziny przybyłe z pobliskiego Miszkolca.

W 2003 roku Nyékládházie przyznano prawa miejskie, co pokazuje jaki stopień rozwoju miejscowość ta przeszła na przestrzeni wieków.

Największą atrakcją miasta jest jego dobre położenie geograficzne, bliskość do dróg głównych, autostrad i największego miasta w północno - wschodnich Węgrzech, Miszkolca. Nyékládháza ma największe żwirowisko na Węgrzech i sztuczny system wodny składający się z trzech dużych i trzech mniejszych jezior przyciągający tysiące wczasowiczów podczas letnich miesięcy. Jeziora są znane z doskonałej jakości wody, odpowiedniej do kąpieli, pływania, wioślarstwa, kajakarstwa, surfingu, żeglarstwa, z powodu głębokiej i czystej wody. Piaszczyste i kamieniste plaże wokół jezior są w lecie zajmowane przez setki wczasowiczów. W tym okresie na terenie wyrasta miasto namiotów i przyczep kampingowych. Wzdłuż jeziora Gólem, jeziora István i jeziora Öreg, poszerza się strefa domków letniskowych.

Inną atrakcją turystyczną miasta jest wzgórze Szőlőhegy zwane też "wzgórzem winnic". Od zarania stuleci było to miejsce, gdzie uprawiano winogrona i produkowano wino. Turysta znajdzie tam duże winnice i małe chatki jak i piwnice, gdzie przechowywane są różne gatunki wybornych win. W samym mieście także nie brakuje miejsc do zwiedzania. Należą do nich min.: zamek Egri-Szepessy zbudowany w latach 1790-1801, Kościół kalwiński, Park Bohaterów w Nyek.

Porozumienia pomiędzy miastami

 

Współpraca Chrzanowa z Nyékládháza