Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast

logoszwa.jpg [13.15 KB]

Pozyskanie dofinansowania w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy szansą na rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny Miasta Chrzanów.

Miasto Chrzanów znalazło się w gronie miast, uprawnionych do udziału w naborze do Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast, finansowanego w ramach II edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski.

Czym są Fundusze Szwajcarskie

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy (potocznie: Fundusze Szwajcarskie, Program Szwajcarski) to program, w ramach którego dysponowane są fundusze, przeznaczone przez Szwajcarię na rozwój naszego kraju, na podstawie uzgodnień Szwajcarii z Unią Europejską oraz z Polską. Umowa w tym obszarze została zawarta 5 grudnia 2022 roku w Warszawie.

Cel Programu: Podniesienie jakości życia mieszkańców średnich miast w Polsce, co będzie skutkowało zmniejszeniem różnic społeczno-gospodarczych w naszym kraju. Realizacji celu będzie służyło finansowanie projektów realizujących zasady zrównoważonego rozwoju, ukierunkowanych na rozwój gospodarczy lub środowiskowy i społeczny. Zagadnieniami przekrojowymi upowszechnianymi w proponowanych działaniach są włączenie społeczne oraz przeciwdziałanie i adaptacja do zmian klimatu.

Wartość dofinansowania projektu: minimalna kwota wnioskowanego przez miasta dofinansowania na etapie naboru Wstępnych Propozycji Projektów wynosi 44 848 000 PLN. Maksymalna kwota dofinansowania projektu wynosi 80 726 400 PLN

Poziom dofinansowania: do 100% kosztów kwalifikowalnych, a w projektach, w ramach których zaplanowano do realizacji działania objęte pomocą publiczną, dofinansowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Beneficjenci: średnie miasta zakwalifikowane przez Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do grona 139 miast z najtrudniejszą sytuacją społeczno-gospodarczą (zaktualizowana imienna lista miast opracowana przez IGiPZ PAN) gotowe do systemowych zmian procesu zarządzania rozwojem. 

Miasta mogą wnioskować o dofinansowanie na realizację kompleksowych projektów ukierunkowanych na podnoszenie jakości życia mieszkańców, wybranych spośród następujących obszarów tematycznych:

 

  • kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne,
  • finansowanie dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • wspieranie zarządzania migracją i promowanie działań integracyjnych,
  • poprawa bezpieczeństwa publicznego,
  • efektywność energetyczna i energia odnawialna,
  • transport publiczny,
  • gospodarka wodno-ściekowa,
  • zarządzanie odpadami,
  • ochrona przyrody i różnorodność biologiczna,
  • zdrowie i pomoc społeczna,
  • mniejszości i grupy w niekorzystnej sytuacji społecznej,
  • zaangażowanie obywatelskie i przejrzystość.

Nabór: Program będzie realizowany w etapach. W latach 2024-2025 trwał będzie dwuetapowy proces aplikowania i oceny wniosków (Wstępna Propozycja Projektu, Kompletna Propozycja Projektu). Kolejny etap rozpocznie się od zawarcia umowy o dofinansowanie i wówczas wybrane miasta przystąpią do rzeczowej realizacji swoich projektów.

Partnerstwa krajowe

 

Projekty mogą być realizowane w ramach partnerstwa krajowego pomiędzy Beneficjentem (miastem) a innymi jednostkami samorządu terytorialnego, tj. gminami, powiatami lub ich związkami (mającymi osobowość prawną) tworzącymi z miastem obszar powiązany funkcjonalnie o wspólnych celach społecznych, gospodarczych lub środowiskowych. Miasto może mieć jednego lub więcej partnerów krajowych. Prawa i obowiązki partnerów krajowych reguluje umowa partnerska.

Termin składania wniosków o dofinansowanie na pierwszym etapie (Wstępna Propozycja Projektu)

Termin składania wniosków w pierwszym etapie naboru upływa 16 stycznia 2025 r.

Szczegóły naboru i wyboru projektów znajdują się w Regulaminie naboru na stronie internetowej:

https://www.programszwajcarski.gov.pl/

https://wsparciemiast.pl/

 


Wstępna Propozycja Projektu „OdNova Chrzanowa” z pozytywną oceną formalną!

Z radością informujemy, że wstępna propozycja projektu pt. „OdNova Chrzanowa – multisektorowa interwencja mająca na celu podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez przeciwdziałanie negatywnym trendom” złożona przez gminę Chrzanów została pozytywnie oceniona pod względem formalnym. Oznacza to, że projekt spełnił wszystkie kryteria tej oceny.

W związku z tym został przekazany do kolejnego etapu – oceny merytorycznej. Trzymamy kciuki za dalszy pomyślny przebieg procesu!

Jednocześnie informujemy, że w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie działa Zespół Projektowy, który udziela osobom zainteresowanym informacji dotyczących Projektu.