Drzewa pod liniami energetycznymi – czy należy je sadzić i jak o nie dbać?

Prawidłowo zagospodarowany ogród upiększa otoczenie, chroni przed wiatrem i hałasem, zapewnia czyste powietrze, jest siedliskiem dla zwierząt i ptaków. Planując sadzenie drzew w ogrodzie, musimy jednak pamiętać, że dobór roślinności nie zawsze może być podyktowany wyłącznie naszymi upodobaniami. Jeśli na naszej działce znajduje się infrastruktura dostarczająca prąd, do sadzenia trzeba się odpowiednio przygotować. Dlaczego? Blisko połowa wszystkich awarii elektroenergetycznych spowodowana jest przez połamane drzewa - mówi Bartłomiej Mruk, koordynator ds. utrzymania sieci w TAURON Dystrybucji. Poznaj zasady dotyczące sadzenia i przycinania drzew pod liniami energetycznymi.

Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznych to częsta przyczyna awarii
Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznych to częsta przyczyna awarii
Fot. TAURON Dystrybucja S.A.

Jeśli jesteśmy właścicielami drzew rosnących wysoko, jak sosny czy jodły, musimy liczyć się z regularnym przycinaniem gałęzi. Mała świąteczna choinka, posadzona w naszym ogrodzie kiedyś dorośnie, a dwudziestoletni świerk, sięgający przewodów elektrycznych to już realne zagrożenie. Jak zadbać nie tylko o drzewo, ale i o swoje bezpieczeństwo?

Przycinanie drzew pod liniami energetycznymi

Drzewa rosnące w pobliżu linii energetycznej należy regularnie przycinać, by połamane gałęzie nie spowodowały awarii. Może się tak zdarzyć pod naporem ciężkiego, mokrego śniegu lub mocnego wiatru. - Kiedy mamy spokojny rok, czyli taki, gdzie anomalie pogodowe nie zdarzają się zbyt często i gwałtownie - mówimy tutaj o standardowych opadach śniegu i deszczu oraz o porywistym wietrze - szacujemy, że 1/3 wszystkich awarii spowodowana jest przez połamane drzewa - mówi Bartłomiej Mruk z Biura Utrzymania Sieci w TAURON Dystrybucji. - Natomiast w roku obfitującym w zdarzenia typu orkany, huragany, duże opady śniegu - jest to przyczyna nawet połowy wszystkich awarii. Tego typu zjawiska występują coraz częściej - dodaje.

Zerwane przewody to nie tylko brak prądu, ale też zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Każdy przypadek zerwania przewodów należy zgłaszać do właściciela sieci na danym terenie (numer alarmowy 991). Na południu Polski jest to TAURON Dystrybucja S.A. www.tauron-dystrybucja.pl

Aby uniknąć takich sytuacji:

 • rób przegląd dużych, wieloletnich drzew co 2-3 lata. Ważne jest, by umieć rozpoznać, kiedy drzewa zagrażają bezpieczeństwu ludzi i budynków znajdujących się w ich pobliżu. Stan drzewa ocenią specjaliści - dendrolodzy i arboryści. Oni też w najbezpieczniejszy sposób poradzą sobie z przycinką gałęzi,
 • jeśli jednak gałęzie już wrosły w przewody, nie rób tego sam - grozi to porażeniem prądem, a nawet śmiercią. Zgłoś to energetykom, ponieważ przed przycinką konieczne będzie wyłączenie zasilania.

Jak przycinać drzewa pod liniami energetycznymi?

Jeśli gałęzie drzew są jeszcze w bezpiecznej odległości od przewodów - przycinamy je sami. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

 1. Podczas pojedynczej akcji cięcia nie usuwajmy więcej niż 15-20% masy liściowej.
 2. Usuwajmy całe gałęzie, a jako pierwsze wybierajmy najgrubsze spośród tych, które należy usunąć na przestrzeni najbliższych lat.
 3. Nie wycinajmy jednocześnie gałęzi wyrastających z pnia na tej samej wysokości ani bezpośrednio nad i pod gałęziami już wyciętymi.

Sadzenie drzew pod liniami energetycznymi - czy i co sadzić?

Jak zatem zadbać o zielone otoczenie, ale też o bezawaryjne dostawy energii do naszego domu?

Najprostszym rozwiązaniem jest wybór odpowiednich gatunków drzew, które chcemy zasadzić w pobliżu słupów i linii energetycznych znajdujących się na naszej posesji. Powinien to być gatunek, który wysoko nie rośnie, jego gałęzie są delikatne i giętkie, a korona da się kształtować poprzez przycinanie. Przycinanie gałęzi drzew rosnących w pobliżu słupów i pod liniami energetycznymi to obowiązek właściciela rośliny.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można polecić następujące drzewa i krzewy do sadzenia w pobliżu linii energetycznych:

 • jabłoń domowa (Malus domestica),
 • śliwa wiśniowa (Prunus Cerasifera),
 • bez czarny (Sambucus nigra 'Monstrosa'),
 • różanecznik (Rhododendron),
 • tuje np. żywotnik zachodni (Thuja occidentalist 'Mirjam', Thuja occidentalist 'David').

Pozostałe gatunki drzew polecane do sadzenia w pobliżu słupów i przewodów energetycznych znajdziesz w poradniku „Co sadzić, by nie przesadzić?”, który pobrać można tutaj:

>> POBIERZ PORADNIK <<

Publikacja opracowana wspólnie przez energetyków i dendrologów obfituje także w porady dotyczące sadzenia oraz ciekawostki dendrologiczne.

Odległości drzew od linii energetycznych

Poza wyborem odpowiedniego gatunku drzewa do posadzenia w pobliżu linii energetycznej, musimy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości od linii i słupów energetycznych, która wynosi:

 • minimum 2 metry w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci niskiego napięcia
 • minimum 5 metrów w przypadku sadzenia drzew w pobliżu sieci średniego napięcia.

Bezpieczniki Taurona
Rys. TAURON Dystrybucja S.A.

Drzewa, tak jak i energia elektryczna, są potrzebne nam wszystkim. Drzewa pod liniami energetycznymi sadźmy w taki sposób, by jedno nie przeszkadzało drugiemu. Dbajmy o swoją zieloną przestrzeń, tak jak TAURON Dystrybucja dba o infrastrukturę elektroenergetyczną, by ta spełniała podstawowe zadanie - bezawaryjnie i bezpiecznie przesyłała prąd do domów, firm, szkół, przedszkoli i wszędzie tam, gdzie jest potrzebny.

Dbajmy wspólnie. Naturalnie!

Bezpieczniki Taurona

Artykuł przygotowany w ramach programu edukacyjnego TAURON Dystrybucji „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody”.

W skład programu „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla przyrody” wchodzą działania na rzecz ochrony bociana białego, gniazdującego na słupach elektroenergetycznych należących do spółki oraz te zwane „Zieloną Dystrybucją”, t.j.: sadzenie nowych drzew w celu zrównoważenia ubytku zieleni i edukacja ekologiczna w tym zakresie, skupiająca się głównie na bezpiecznym sadzeniu roślin w pobliżu urządzeń elektroenergetycznych. Dotychczas spółka zasadziła blisko 3,5 tysiąca drzewek. Sadzonki sosny, brzozy, buku i dębu odbudowują drzewostan zniszczonych przez burzę terenów leśnych na Dolnym i Górnym Śląsku.