Ekologia
Powrót do zieleni - Przebudowa Rynku miejskiego w Chrzanowie
W latach 2003-2005 Rynek w Chrzanowie został zrewitalizowany. Zyskał nowocześniejszy charakter, ale większość zieleni, którą tak lubili mieszkańcy, zastąpił beton i kostka brukowa. Teraz miasto zrobiło zwrot w kierunku natury i go zmodernizowało. Przestrzeń został zaaranżowana na nowo, zostały wykonane nasadzenia drzew, krzewów, róż, bylin i roślin cebulowych. Rynek stał się bardziej zielony i przyjazny. Obok rosnących na Rynku od lat platanów powstały nowe rabaty. W rabatach tych posadzono kilka odmian róż i bodziszka oraz rośliny jednoroczne m. in. szałwia i starzec. Wczesną wiosną towarzyszyć będą im tulipany.
Zielono mi... czyli łąki kwietne
Łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają mieszkańcom możliwość obcowania z naturą. Wzbogacają miejski ekosystem i stwarzają znakomite warunki dla ptaków, gryzoni, jeży, żab oraz owadów, także zapylaczy. Są ekologiczne i oszczędne dla miejskiego budżetu. Nie wymagają tyle podlewania, nawożenia i koszenia co trawniki.
W 2020 r. w mieście założono pierwsze łąki kwietne przy ul. Zielonej i Szpitalnej. Obydwie mają powierzchnię po 100 mkw. Wiosną ubiegłego roku przy ul. Podwale powstała kolejna łąka, natomiast we wrześniu wykonano nasadzenia roślin w okolicach ulic: Jordana i Partyzantów.
Chrzanów zachęca do zakładania łąk kwietnych również mieszkańców. Można do tego wykorzystać ogródek, a nawet balkon.
Na pomoc ptakom, wiewiórkom, nietoperzom i owadom
Większość z ponad 100 budek dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy, które znajdują się w różnych miejscach Chrzanowa, została zasiedlona, a do kolejnych wkrótce wprowadzą się nowi lokatorzy. Ich montaż to kolejne proekologiczne działanie gminy, do którego włączyć się mogą również mieszkańcy. W mieście pojawiły się też pierwsze hotele dla owadów. W 2020 r. budki dla ptaków, wiewiórek i nietoperzy zamontowano w parku miejskim w Chrzanowie, w parku w Kościelcu oraz na terenach zielonych chrzanowskich osiedli. W sumie pojawiły się 72 nowe budki. Kolejne 33 już istniejące zostały oczyszczone i odnowione. W 2021 r. zamontowano 40 nowych budek w lasach gminnych.
Celem akcji jest wzrost populacji ptaków w gminie, a także zrekompensowanie im utraty naturalnych siedlisk. Dzięki tym działaniom nowy dom znalazły m.in. jerzyki, wróble, sikorki, sowy i kawki. Natomiast mieszkańcy zyskali możliwość obserwowania ptaków i ich zwyczajów z bliska, w ich naturalnych warunkach.
To nie jedyna proekologiczna inicjatywa Chrzanowa. Przy ul. Zielonej, Niepodległości, Podwalu i Leśnej stanęły pierwsze hotele dla owadów. Jest ich 10, ale będą kolejne. W domkach znajdują się kawałki suchych traw, cegły, trzciny, słomy. To miejsce dla dzikich pszczół, trzmieli, skorków, złotooków i wielu innych pożytecznych owadów. Dawniej mogły skryć się w strzechach, spękanych murach, czy starych pniach drzew. W dobie nowoczesnego budownictwa i pięknie zagospodarowanych ogrodów takich miejsc brakuje.
Kolorowo i ekologicznie
Pierwsze murale pojawiły się w przestrzeni miejskiej Chrzanowa. Jeden, nawiązujący do historii Fabloku, powstał w sąsiedztwie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Drugi można podziwiać na ul. Mickiewicza. Jest nie tylko ładny, ale i ekologiczny. Pochłania tyle samo zanieczyszczeń co 170 drzew!
Mural nawiązujący do Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce powstał na ścianie prywatnego budynku przy ul. Piastowskiej 16 za zgodą jego właścicieli. Podsumowuje projekt „DooKOŁA Fabloku” prowadzony przez chrzanowską bibliotekę w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Mural jest zainspirowany historią chrzanowskiego Fabloku. Zawiera także sporo elementów nawiązujących do infrastruktury i architektury Chrzanowa.
Kolejny mural, tym razem ekologiczny, można podziwiać przy ul. Mickiewicza w Chrzanowie. To inicjatywa firmy Dan Cake Polonia zrealizowana we współpracy z miastem oraz chrzanowskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego. To przykład dobrej i efektywnej współpracy miasta z przedsiębiorcami. Do rysunku wykorzystano specjalne farby fotokatalityczne, zawierające dwutlenek tytanu, który przyciąga i neutralizuje smog.
Wyjątkowy, ceramiczny mural można także zobaczyć na pasażu za domem kultury w Chrzanowie. Wykonali go uczestnicy zajęć sekcji artystycznej.
Parki kieszonkowe
Zadaniem parków kieszonkowych jest stworzenie oazy zieleni, ciszy i wypoczynku na relatywnie małej powierzchni. Pilotażowo w Chrzanowie powstaną dwa parki kieszonkowe: przy Al. Henryka (obok Domu Urbańczyka) oraz przy ul. Kalinowej na os. Młodości. Oba są już zaprojektowane.
Parki kieszonkowe to mini parki, zielone skwery i zakątki, które powstają w często zabetonowanych wcześniej centrach miast. Są niewielkie (stąd nazwa kieszonkowe), z nasadzeniami (drzewa, krzewy i kwiaty), często z małą architekturą (ławki, huśtawki dla dzieci, stoły piknikowe, leżaki, biblioteczki zewnętrzne, elementy plenerowej siłowni) i przede wszystkim dostępne dla wszystkich mieszkańców.
W 2022 roku zaplanowano zagospodarowanie terenu przy ul. Kalinowej. Mieszkańcy będą mogli korzystać z alejek, placów do wypoczynku z urządzeniami małej architektury. Pojawi się też niska i wysoka zieleń. Projekty uwzględniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami i seniorów.
Nasadzenia drzew
W Chrzanowie z roku na rok przybywa zieleni. Więcej roślin to więcej czystego powietrza i niższa temperatura w upalne dni. To także przyjemność przebywania w otoczeniu zieleni i zachęta, by po Chrzanowie przemieszczać się pieszo lub na rowerze.
Istotną zaletą tworzenia nowych nasadzeń w mieście jest zwiększanie bioróżnorodności, tak ważnej dla ekosystemu miasta. Rozbudowanie zielonej przestrzeni wiąże się z tworzeniem ostoi przyrody i zwierząt.
Bez zieleni wszystko wokół wyglądałoby smutno i bezbarwnie. Zieleń ożywia i urozmaica krajobraz, wpływając jednocześnie na jego estetykę. Drzewa produkują tlen, wchłaniają dwutlenek węgla, a przy tym usuwają zanieczyszczenia, znajdujące się w powietrzu. Im jest ich więcej, tym powietrze, jakim oddychamy, jest czystsze i lepsze. To jednak nie wszystko – drzewa obniżają temperaturę i rzucają cień, co ma ogromne znaczenie w miastach, szczególnie podczas upalnego lata, a także wchłaniają dużą część wody deszczowej, przyczyniając się do braku podtopień.
Nasadzenia drzew to rozwiązanie niezwykle istotne i wartościowe dla miasta i dla nas wszystkich – im więcej zieleni będzie otaczać nas na co dzień, tym nasze życie będzie przyjemniejsze, łatwiejsze i zdrowsze.
Corocznie na terenie gminy Chrzanów prowadzone są nasadzenia, do których stosuje się min. drzewa o właściwościach fitoremediacyjnych absorbujących szkodliwe pyły. Są to m. in. drzewa miododajne pożyteczne dla pszczół takie jak lipa czy klon, a także jarząb szwedzki, brzoza, śliwa wiśniowa, klon pospolity, buk pospolity w odmianie czerwonej, jabłonka rajska. Dużą częścią nasadzeń są także krzewy: krzewuszka, berberys, forsycja, pięciornik oraz róże.
W Gminie Chrzanów staramy się zapewnić mieszkańcom odpowiednie warunki do życia na wysokim poziomie. Jednym z podstawowych jego elementów jest bez wątpienia zapewnienie czystego powietrza oraz dbanie o to, by otaczająca nas rzeczywistość spełniała wszystkie założenia neutralizacji działalności człowieka na środowisko. Wprowadziliśmy program „Czyste Powietrze”, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne.