Rekreacja

Gmina Chrzanów to miejsce posiadające wiele malowniczych zakątków. To właśnie tutaj, na zboczach wzgórz sołectw Płaza i Pogorzyce, zachwycić się można pięknym widokiem na dolinę Wisły oraz podziwiać rozległą panoramę Beskidów. Połączenie dogodnej lokalizacji i dobrej sytuacji ekologicznej czyni z Chrzanowa dobre miejsce dla turystyki. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę tutejsze zabytki kultury wiadomo już dlaczego Chrzanów staje się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. 

Wokół miasta teren jest bardzo urozmaicony: z jednej strony malownicze wzgórza z wyrobiskami kamieniołomów, z drugiej podmokła, pełna rozlewisk Kotlina Chrzanowska - prawdziwy ptasi raj. Teren gminy w 1/3 pokryty jest zróżnicowanymi lasami, pełnymi zwierząt. Tutejszych osobliwości geologicznych nie trzeba zachwalać znawcom i pasjonatom. Amatorom ciszy i spokoju odkrywanie piękna tutejszej przyrody ułatwią liczne ścieżki przyrodnicze i szlaki geologiczne. 

Tereny podmiejskich wsi obfitują w piękne i urokliwe zakątki. Na wzgórzach w Balinie i Luszowicach, czy na podmokłych łąkach Kątów, każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie. Wyjątkowo malownicze są Pogorzyce i Płaza - z wyniosłych wzgórz rozciąga się widok na Beskidy Zachodnie i Tatry, a poniżej zobaczyć można strome wąwozy oraz wąską dolinę Płazianki, która tworzy tu klimat górskiego uzdrowiska.

Z myślą o turystyce rowerowej przygotowano pięć atrakcyjnych tras, które wiodą przez najpiękniejsze zakątki gminy. Organizowane są tu również rodzinne i ekstremalne rajdy rowerowe. Pamiątką po dawnych czasach są ciekawe zabytki architektoniczne. Liczne imprezy kulturalne, a także smaczne potrawy kuchni regionalnej czynią pobyt w Chrzanowie naprawdę interesującym.

Chrzanów to idealna baza wypadowa do zwiedzania atrakcji regionu.