Sztywny Pal Azji

 

 

Projekt bez nazwy (2).png [61.75 KB]

Ikona polskiej sceny rockowej, z korzeniami głęboko tkwiącymi w Chrzanowie. Zespół założony w 1986 roku przez Leszka Nowaka i Jarosława Kisińskiego, rozkwitł w latach 80. i 90., stając się jedną z najbardziej rozpoznawalnych grup w historii polskiej muzyki rozrywkowej.

Początki Legendy

Historia Sztywnego Pala Azji zaczyna się w 1985 roku, kiedy grupa przyjaciół z Chrzanowa postanowiła połączyć siły, tworząc zespół. Pierwsze utwory, takie jak "Rock’and’rollowy robak" czy "Wieża radości, wieża samotności", zrodziły się w naszym mieście. Pierwszy publiczny występ miał miejsce w marcu 1986 roku, zapowiadając nadejście nowej siły na polskiej scenie muzycznej. Jeszcze w tym samym roku zespół osiągnął sukces na Festiwalu w Jarocinie, prezentując swoje pierwsze utwory i zdobywając drugie miejsce w głosowaniu publiczności. Sztywny Pal Azji kontynuował swoją drogę na szczyt, wydając debiutancki album "Europa i Azja", który zawierał hity takie jak "Wieża radości, wieża samotności", "Nieprzemakalni", "Spotkanie z…" i "To jest nasza kultura".

047.jpg [6.54 MB]

Rozwój i Ewolucja

Przez lata zespół przeszedł wiele zmian personalnych, ale jego duch i unikalny styl pozostały niezmienni. Każdy album wnosił nowe elementy do ich bogatego repertuaru. Sztywny Pal Azji nieustannie ewoluował, wprowadzając nowe elementy do swojej muzyki i eksperymentując z różnymi gatunkami. Każdy album, od debiutanckiego "Europa i Azja" po późniejsze "Szukam nowego siebie", "Emocje", "Dewiacje na wakacje", "Szpal", "Miłość jak dynamit", "Fiss Pink", "Szara" i "Jestem tu po to", pokazywał dojrzewanie zespołu i umiejętność dostosowania się do zmieniającego się świata muzyki.

017.jpg [7.66 MB]

Wpływ i Dziedzictwo

Sztywny Pal Azji wywarł znaczący wpływ na polską scenę muzyczną, ale ich dziedzictwo jest szczególnie odczuwalne w Chrzanowie. Jako ambasadorzy miasta, przyciągnęli uwagę do jego bogatej kultury i historii. To tutaj odbywały się ważne koncerty, takie jak pożegnalny występ na cześć zmarłego w 2007 r. perkusisty - Janusza Dedy, czy koncerty z okazji jubileuszy. W Chrzanowie powstał również mural autorstwa Olafa Ciruta, poświęcony zespołowi oraz utworowi "Wieża radości, wieża samotności". Jesteśmy dumni, że Chrzanów jest domem dla Sztywnego Palu Azji, zespołu, który nie tylko wpłynął na polską scenę muzyczną, ale także na kulturę i serca ludzi w całym kraju. Ich muzyka, historia i sukcesy są częścią naszej lokalnej tożsamości i dziedzictwa.