INFORMACJE

EKOLOGIA

Karty zastąpią oświadczenie z numerem identyfikacyjnym w PSZOK-ach

11 kwietnia 2022
Od maja b.r. w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) zaczną funkcjonować indywidualne karty z kodem kreskowym, które stopniowo zastąpią używane dotychczas przy oddawaniu odpadów oświadczenie z numerem identyfikacyjnym. Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” zaczął właśnie przyjmować wnioski o wydanie karty.

Nowy system z kartami zbliżeniowymi ma usprawnić działanie PSZOK-ów i zmniejszyć powstające niekiedy kolejki, a także pomóc w dokładniejszym sprawdzaniu tego, kto oddaje odpady do Punktów oraz weryfikowaniu obowiązujących limitów.

- Elektroniczne karty to znaczne ułatwienie dla mieszkańców i pracowników PSZOK-ów. Ci pierwsi nie będą już musieli przy każdej wizycie wypełniać oświadczenia, a osoby z obsługi Punktu weryfikować kto oddaje odpady. Teraz będzie się to odbywało automatycznie, bo kartę wystarczy zeskanować w czytniku i od razu można przejechać do miejsca, gdzie zostawia się odpady - tłumaczy przewodniczący zarządu ZMGK Arkadiusz Pypłacz. Dodaje, że karty mają też ukrócić nieuczciwy proceder dzielenia się numerem ewidencyjnym, aby nikt nieuprawniony nie mógł już oddawać w PSZOK-ach odpadów. Dotyczy to zwłaszcza firm i mieszkańców gmin innych niż Chrzanów, Libiąż i Trzebinia.

Indywidualna karta będzie przypisana do danej nieruchomości (w przypadku domów jednorodzinnych) lub mieszkania (w zabudowie wielorodzinnej). Jedną kartę mieszkańcy otrzymają bezpłatnie po wcześniejszym złożeniu wniosku, które przyjmowane są już w Punkcie Obsługi Mieszkańca w Chrzanowie (ul. Sokoła 30, czynny w poniedziałki w godz. 8:00 - 17:00 oraz wtorek - piątek w godz. 8:00 - 14:00) oraz w PSZOK-ach (Chrzanów ul. Stara Huta 5, Libiąż, ul. Gromiecka, Trzebinia, ul. Piłsudskiego, czynnych wtorek, środa w godz. 11:30 - 18:00, czwartek, piątek, sobota w godz. 7:30 - 14:00). Wnioski można też składać przez ePUAP.

Warunkiem wydania karty jest posiadanie aktywnej deklaracji śmieciowej oraz brak zaległości w opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wyrobienie duplikatu karty (po uszkodzeniu lub utracie dotychczasowej) lub wydanie większej ich ilości dla danej nieruchomości będzie odpłatne.
Wprowadzając karty użytkownika PSZOK, Związek Międzygminny „Gospodarka Komunalna” nie przewiduje okresu przejściowego. Nie oznacza to jednak, że po 1 maja br. nie mając karty nie oddamy odpadów.

- Pierwsza wizyta mieszkańca danej nieruchomości w PSZOK-u po wprowadzeniu kart odbędzie się na dotychczasowych zasadach, nawet jeżeli ktoś wybierze się do Punktu np. dopiero za rok. Wypełni on wówczas znane już oświadczenie, a jednocześnie otrzyma do uzupełnienia wniosek o wydanie karty, który będzie mógł złożyć w PSZOK-u. Podczas każdej kolejnej wizyty będzie musiał posługiwać się już swoją kartą – wyjaśnia Arkadiusz Pypłacz.

Aby ułatwić odbiór karty, we wniosku można wskazać najdogodniejszą formę. Do wyboru jest odbiór osobisty lub przez pełnomocnika w Punkcie Obsługi Mieszkańca, dostarczenie karty pocztą lub odbiór w PSZOK-u podczas kolejnej wizyty.
Wniosek o wydanie karty oraz Regulamin są dostępne na stronie internetowej ZMGK – www.zmgk.chrzanow.pl w zakładce: PSZOK, leki, baterie.

Więcej informacji można uzyskać w Dziale PSZOK tel. 32 623 29 08 wew. 25, mail: odpady@zmgk.chrzanow.pl 

 

Podobne aktualności

Kampania edukacyjna "Stopień mniej znaczy więcej"
EKOLOGIA

Kampania edukacyjna "Stopień mniej znaczy więcej"

26 października 2022
Poprawa efektywności energetycznej budynków
INFORMACJE

Poprawa efektywności energetycznej budynków

11 sierpnia 2022
Ogrzej się z TAURONEM
INFORMACJE

Ogrzej się z TAURONEM

21 czerwca 2022