Nowy dworzec zmieni centrum miasta
Chrzanów szykuje się na jedną z największych inwestycji ostatnich lat. Nowy dworzec autobusowy przy ulicach: Zielonej i Kusocińskiego ma całkowicie odmienić komunikacyjne serce miasta.
Nowy dworzec powstanie w miejscu dotychczasowego obiektu. Będzie to czterokondygnacyjny budynek. Na parterze zaplanowano stanowiska dla autobusów oraz punkt obsługi pasażerów, a na pierwszym piętrze parking dla samochodów osobowych. Na drugim piętrze ma się mieścić siedziba Związku Komunalnego „Komunikacja Międzygminna” w Chrzanowie, a na trzecim powstanie poczekalnia dla pasażerów z zielonym dachem i widokiem na miasto.
Inwestycja ma przede wszystkim poprawić komfort podróżowania. Pasażerowie zyskają wygodne przystanki, wiaty, możliwość zakupu biletów oraz lepszą organizację ruchu. Dworzec zostanie powiązany z przystankiem kolejowym Chrzanów-Śródmieście dzięki drodze pieszo-rowerowej, co ułatwi przesiadki między różnymi środkami transportu. Istotnym elementem będą także parkingi typu Park&Ride, które pozwolą kierowcom zostawić samochód i kontynuować podróż komunikacją publiczną. To rozwiązanie ma ograniczyć ruch w centrum i poprawić jego dostępność.
Budowa dworca to część szerszego planu zmian. Na terenach po dawnym targowisku gmina planuje nowe mieszkania, lokale usługowe oraz przestrzenie publiczne. Przebudowana zostanie także ul. Kusocińskiego, pojawią się nowe zatoki autobusowe, ronda i dodatkowe miejsca parkingowe.
Koszt nowego dworca szacowany jest na około 33 mln zł. Gmina pozyskała dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości ponad 22,5 mln zł.
Na czas realizacji inwestycji dworzec zostanie tymczasowo przeniesiony na ul. Wyszyńskiego.
![Logo_BIp.png [13.25 KB]](https://www.chrzanow.pl/storage/image/core_files/2022/8/2/c7d851a6a2f19398d3643300da05ded0/png/umchrzanow/preview/Logo_BIp.png)