Park kieszonkowy przy ul. Kalinowej

Nowe rośliny, alejki parkowe, a nawet sucha rzeka. To wszystko powstało w ramach zagospodarowania terenu zieleni przy ul. Kalinowej. W ramach prac wykonano niwelację i ukształtowanie terenu, profilowanie skarp, nasadzenia roślin, budowę suchej rzeki, alejek parkowych oraz schodów. Teren jest oświetlony i monitorowany. Pomyślano także o elementach małej architektury, tj. mostku, miejskich leżakach, ławkach, stolikach szachowych i stojakach rowerowych.

Prace zostały sfinansowane z budżetu gminy.

Co to są parki kieszonkowe?

To mini parki, zielone skwery i zakątki, które powstają w często zabetonowanych wcześniej centrach miast. Są niewielkie (stąd nazwa kieszonkowe), z nasadzeniami (drzewa, krzewy i kwiaty), często z małą architekturą (ławki, huśtawki dla dzieci, stoły piknikowe, leżaki, biblioteczki zewnętrzne, elementy plenerowej siłowni) i przede wszystkim dostępne dla wszystkich mieszkańców.

W 2022 roku zaplanowano zagospodarowanie terenów zieleni miejskiej poprzez wykonanie nawierzchni pieszych, suchej rzeki, instalacji oświetlenia i monitoringu CCTV oraz elementów małej architektury: ławek z oparciem i podłokietnikami, stolika szachowego z krzesłami obrotowymi, leżaki, kosz do segregacji odpadów, kosze na odpadki, kosze na psie odchody z woreczkami, tablicy dużej z jednostronna możliwością pisania flamastrami zmywalnymi (cele edukacyjne), tabliczkę małą z informacją na temat zieleni, stojaki na rowery.

Mieszkańcy będą mogli korzystać z alejek, placów do wypoczynku z urządzeniami małej architektury. Pojawi się też niska i wysoka zieleń. Projekt uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami i seniorów.